Jestem tutaj

MUZEUM CHOPENA w WARSZAWIE

MUZEUM CHOPENA

Nie był na mojej liście numerem jeden, nawet nie mieścił się w pierwszej dziesiątce. Tak naprawdę na liście, którą stworzyłam przy pierwszym naszym podejściu do zwiedzania sprzed pandemii, nie było go w ogóle, bo jakoś było mi emocjonalnie do niego za daleko. To nie to. A potem zbiegiem okoliczności łagodzących, zmuszeni byliśmy początkiem czerwca jechać do lekarza nieopodal Tamki, i tam chcąc czy nie, przeszliśmy obok niego. Zewnętrzna część fasady zrobiła na mnie wrażenie, ale jakoś nadal nie śpieszno mi było aby zajrzeć do środka. 
Po ok miesiącu, w pewną środę, kiedy to zwiedzanie jest bezpłatne, postanowiłam zaryzykować  i wejść do środka. Nadal jakoś nie byłam do tego miejsca przekonana, "bo cóż może tam być w środku oprócz nut" - pomyślałam naiwnie a tym samym odsłoniłam moją kompletną niewiedzę w temacie twórczości znamiennego człowieka. 

I jakże wielkie było moje zaskoczenie, gdy po otwarciu drzwi ujrzałam te przepiękne schody a obsługa poinformowała nas, że muzeum ma dwa piętra, parter i poziom -1. Piękno i przepych muzealny dość mocno zaśmiały mi się w twarz, wspominając moje subiektywne opinie na jego temat.
To kolejne muzeum,  gdzie obsługa stanęła na wysokości zadania z towarzyszącym uśmiechem i życzliwością . I to ta obsługa doradziła nam (według ich opinii) aby najpierw zwiedzić poszczególne piętra a poziom -1 zostawić sobie na sam koniec. I faktycznie to był trafny wybór. Będąc na samej górze i szykując się do zejścia na wspomniany poziom -1, dzięki obsłudze dowiedzieliśmy się o szklanych schodach, które tam prowadzą. Gdyby nie oni, sami byśmy ich nie znaleźli, bo akurat ktoś zamknął drzwi, za którymi się skrywały. A nie ukrywam, schody, zwyczajne nie są, zejście po nich, daje mnóstwo satysfakcji, więc również Wam je polecam. Więc kolejny raz, kłaniam się nisko ku ludziom, którzy wykonują swoją pracę nie tylko z przymusu ale też z zamiłowania. 
 


Kasa biletowa znajduje się po prawej stronie w oddzielnym budynku. Razem z biletem/wejściówką, dostaliśmy rękawiczki ochronne a w recepcji plan muzeum. I tak na parterze znajdziemy część dla dzieci; Żelazową Wolę i Warszawę. Piętro I to Nohant; Salon Paryski i Kobiety. Piętro II Podróże po Europie, Osobowość i Śmierć. Poziom -1 to Sala Koncertowa; Pianista i Kompozytor. 
Jeśli spacerujecie Nowym Światem wystarczy, że skręcicie w ulicę Ordynacką a po chwili Waszym oczom ukaże się ten jakże majestatyczny budynek. To właśnie Muzeum Fryderyka Chopena. 


Po więcej informacji odsyłam Was na stronę muzeum

Komentarze

Prześlij komentarz

Dzięki za Twoją obecność w blogowej przestrzeni...