Jestem tutaj

MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE

To nasze drugie muzeum w czasie pandemii i różniło się bardzo od pierwszego czyli Kolejnictwa (Stacja Muzeum). Tu dość mocno odczuliśmy, że zwiedzamy to miejsce właśnie w czasie pandemii. Nie było mowy o zdjęciu maseczki, nawet wtedy jak byliśmy sami na sali. Oczywiście nie piszę broń boże tego w formie negatywnej opinii a jedynie informacji, jak tak naprawdę wygląda obecne życie, kto wiem, może te opowieści będą odległą historią dla przyszłych pokoleń :) 

Tak czy inaczej to muzeum trzymało się w 100% wytycznych nałożonych w czasie pandemii. Pracownicy stali w każdych drzwiach, niekiedy po dwie osoby i cały czas czuliśmy na sobie ich wzrok  :)  Z jednej strony pandemia z drugiej strony byliśmy w końcu na terenie Wojska Polskiego, więc ciężko aby nie było tu dyscypliny, nawet pod takim kontem. 
Muzeum naprawdę zrobiło na nas wrażenie. Oczywiście nie zatrzymywaliśmy się przy każdym opisie, ciekawość dziecka do tego co jest dalej jak zwykle wzięła górę a ja nie walczyłam z tym. Na wszystko jest czas, na wczytywanie się w historię też przyjdzie pora, może już za rok, dwa. 

Jedynym takim minusem tego miejsca, było dla mnie brak przejść z sali do sali. Aby przejść do kolejnej trzeba było wrócić się tą samą drogą, co przyszliśmy, więc chcąc znaleźć w tym minusie pozytyw - to właśnie taki, że mieliśmy okazję całą ekspozycję danej sali zobaczyć drugi raz w drodze powrotnej. 


Muzeum jak już zostało wspomniane wcześniej, ma kilka sal na dwóch piętrach. Każda tak naprawdę robi wrażenie, jeśli spojrzy się na to z choćby odrobiną wiedzy historycznej i świadomością ile zostało przelanej krwi, abyśmy my dzisiaj mogli żyć w Niepodległej Polsce.  

Przyznam się jednak, że chyba dlatego, duże wrażenie zrobiła na mnie ekspozycja wojsk innych narodów w tym japońskich. Chyba się czegoś takiego w tym miejscu nie spodziewałam a zwłaszcza nie spodziewałam się takiego uzbrojenia.. 

Zwiedzanie wnętrza w bardzo okrojonym czasie, bo pomijając czytanie tablic informacyjnych, zajęło nam dobre ponad pół godziny a może i więcej, nie pamiętam, więc ciężko mi teraz sprecyzować. Ale na pewno nie jest to miejsce na kilkuminutowy spacer po wnętrzach.  Warto też pamiętać, że muzeum to wewnętrzne zamyka się o 16.00, kiedy ekspozycja na zewnątrz jest dostępna  do 18.00, więc jeśli sprzyja pogoda, to lepiej zacząć od środka aby nie musieć nerwowo spoglądać na zegarek i myśleć czy już każą nam opuszczać wnętrze czy jeszcze nie :) 

WYSTAWA PLENEROWA 

I kiedy się na to patrzy już na samej stronie muzeum, czy kiedy zerka się na to z szyby autobusu czy tramwaju, jest się przekonanym, że plener to dopiero będzie rewelacja w oczach dziecka. Nic bardziej mylnego. Otóż, nawet najbardziej chętne do podróżowania czy przemierzenia wielu kilometrów na własnych nogach dziecko, ma swoje słabości. Co roku inne ale mocno utrudniające wędrowno-turystyczne życie. Rok temu były muchy i komary. W tym roku jakby stały się nagle niewidoczne, za to na ich miejsce weszły MRÓWKI -  a tych na zewnątrz nie brakowało. 
Więc tak naprawdę nie wiem czy udało mu się coś więcej  zobaczyć oprócz tych nieszczęsnych mrówek :)

Jednak dla tych, na których mrówki nie robią wrażania, jest naprawdę co oglądać. Móc znaleźć się niekiedy pierwszy raz w życiu tak blisko tych wszystkich wojskowych maszyn ... robi wrażenie. Dopisała nam też pogoda i piękne niebo. 
Niestety  wejście  do samolotów było nieczynne w czasie kiedy my byliśmy. Czy to wina pandemii - tego  do końca nie wiem. 
Czy warto tam zajrzeć? Jak najbardziej warto. Zarówno wnętrze jak i plener robią wrażenie, ale też pozwalają na chwilę zadumy i powrotu do czasów, dzięki którym możemy dziś czuć się wolnymi. 

ZWIEDZANIE*

Samodzielne zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego obejmuje ekspozycję stałą i czasową  w budynku głównym muzeum oraz park plenerowy. Średni czas zwiedzania ekspozycji Muzeum Wojska Polskiego to ok. 1,5 godziny. Zorganizowane grupy mogą samodzielnie zwiedzać Muzeum bez wcześniejszej rezerwacji.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - nieczynne
Środa - 10-16
Czwartek -10-16  - wstęp bezpłatny
Piątek - 10-16
Sobota - 10-16
Niedziela - 10-16
UWAGA!!! Ostatnie wejście do MWP możliwe jest na pół godziny przed jego zamknięciem.


Ekspozycja plenerowa Muzeum Wojska Polskiego jest czynna przez cały tydzień w godzinach:
od 1 maja do 30 września - czynna 9:00 - 18:00
od 1 października do 30 kwietnia - czynna 9:00 - 16:00 (w środy 9:00 - 17:00)

BILETY**

NORMALNY 20,00 PLN
ULGOWY 10,00 PLN
GRUPOWY SZKOLNY 8,00 PLN

Dojazd do Muzeum Wojska Polskiego*

Muzeum Wojska Polskiego znajduje się w centrum Warszawy, trzy przystanki od Dworca Centralnego i dwa przystanki od stacji metra "Centrum". MWP zajmuje najbardziej wysunięte w kierunku Wisły skrzydło budynku Muzeum Narodowego.
Dojazd autobusami linii (przyst. Muzeum Narodowe):
  • 111, 117, 158, 507, 517, 521
Dojazd tramwajami linii(przyst. Muzeum Narodowe):
  • 7, 8, 9, 22, 24, 25, 43

Zwiedzający podróżujący samochodami osobowymi mają możliwość zaparkowania pojazdów bezpośrednio przed bramą Muzeum Wojska Polskiego bądź po drugiej stronie Al. Jerozolimskich..

Autobusy mają możliwość zaparkowania wzdłuż Al. Jerozolimskich (naprzeciw gmachu Muzeum Narodowego oraz Muzeum Wojska Polskiego).
Muzeum częściowo dostępne dla osób niepełnosprawnych.

* Informacje ze strony Muzeum tutaj
** Więcej szczegółów odnośnie biletów i ulg na stronie. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dzięki za Twoją obecność w blogowej przestrzeni...