Jestem tutaj

Puszcza Kozienicka - Trzy Stawy

 Większość kojarzy Puszczę Kozienicką z Królewskich Źródeł - na szczęście to nie jedyne miejsce godne bycia jej częścią. Puszcza ta, jak samo nazwa wskazuje jest położona na Równinie Kozienickiej w środkowej części Polski. Ma do zaoferowania naprawdę fantastyczne miejsce, choć niekiedy schowane z dala od wydeptanych szlaków. 

Miejsce, które chcę Wam dziś pokazać tak naprawdę nie ma nawet nazwy naniesionej na mapie, nie prowadzą do niego żadne drogowskazy - tak jak ma to miejsce przy Królewskich Źródłach. Prowadzi do niego co prawda droga, ale jest to droga pożarowa, przed którą na samym początku stoi szlaban i znak zakazujący wjazdu. Na mapie Nadleśnictwa Kozienice to miejsce istnieje w kwadracie nr 151.
Skąd nazwa "Trzy stawy" a no z istnienia w tym miejscu stawów. Teraz są już tylko dwa, ale mój tata faktycznie pamięta, gdy było ich jeszcze trzy. No właśnie. Mój tata jest niesamowitym pasjonatem lasu i przyrody. Przejechał rowerem chyba każdą z istniejących dróg, dróżek w Puszczy. To on już kilka lat temu opowiadał o tym miejscu. On pamięta dzikość tego miejsca. Teraz mimo braku oznaczeń, Nadleśnictwo i tak poczyniło tam pewne ulepszenia. Jest mostek, są poręcze. Może to nie wiele, ale ..
Jak widzicie na zdjęciu mieliśmy bardzo pochmurną pogodę, padał deszcz, wiał wiatr, było zimno, ale i tak było przyjemnie. Byli też inni ludzie. Tak. Mimo braku oznaczeń, dużo osób - jednak wie o tym miejscu i zna drogę :)

Łabędzie, bobry, czaple, jastrzębie, rybitwy i wiele innych gatunków znalazło sobie tam swoją przystań.  Wokół stawów są dodatkowo łąki, które oblane były i bielą i żółcią kolorów. Coś cudownego.. Nie spotkacie w tym miejscu żadnej infrastruktury. Nic. Tylko natura, przyroda i ludzie, którzy wiedzą o istnieniu tego miejsca. 
Teraz Wy także już wiecie o istnieniu tego miejsca...
R.Sz

Komentarze

  1. Puszcza Kozienicka ma wiele pięknych zakątków, żałuję, że tak niewielki obszar jej poznałem. Ale chyba nie da się zobaczyć wszystkiego, co warte jest zobaczenia. Jak zwykle fajne szlaki przemierzacie :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, ma ona w sobie wiele piękna i niezdeptanych miejsc. Ma też piękną historię, Drogę Królewską, którą jeździł Władysław Jagiełło.. Przede mną też jeszcze wiele do odkrycia.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dzięki za Twoją obecność w blogowej przestrzeni...